JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

ZAWSZE TAM GDZIE TY

 

Ostatnie sytuacje w życiu uświadomiły mi, że bycie rodzicem wcale nie jest takie łatwe, jak się na początku wydaje. Oprócz ogromnej odpowiedzialności czekają na nas każdego dnia zmiany. Nowe sytuacje w życiu  dziecka wpływają tak samo  na nas rodziców. Ważne jest, aby każdego dnia starać się swojemu dziecku dać to, czego potrzebuje. Miłość, czas i wsparcie, jak również wiele innych ważnych czynników.

Być rodzicem

Uświadomiłam sobie, jak bardzo jestem ważna dla Oskara. Jak bardzo potrzebuje mnie i mojego wsparcia. Nowa sytuacja w jego życiu sprawiła zmiany w jego zachowaniu. Potrzebował bardzo mojej uwagi. Bunt mojego pięciolatka okazał się sporym wyzwaniem i znacznie gorszym od buntu dwulatka. Dzieci są tak mądre, że nawet nie przypuszczałam, że pięciolatek potrafi w tak inteligentny sposób manipulować rodzicem. Szukałam rozwiązania, aby zapobiec tym sytuacją. Myślę, że zmierzamy w dobrą stronę.

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

Po ostatnich buntowniczych sytuacjach wiem jedno, że bycie dobrym rodzicem, to nie taka prosta sprawa. Ciągle uczę się czegoś nowego i teraz wiem, jakie popełniłam błędy od początku wychowywania. Brak zasad i reguł sprawiło, że dziecko nie czuło się bezpiecznie, tak jak powinno. Pozwalanie na wszystko, bo jest moim oczkiem w głowie, też nie jest dobre. Jako matka dałabym mu wszystko i także pozwoliła na wiele rzeczy, chociaż też nie zawsze. U nas sytuacja była skomplikowana, bo Oskar często chorował, przez co praktycznie każdego dnia był ze mną. Nie poszedł wcześnie do przedszkola, chociaż bardzo chcieliśmy. Najważniejsze, że teraz się to zmieniło i jest wśród swoich rówieśników. Początki nie były łatwe, ale z czasem dziecko, jak również my dorośli przyzwyczajamy się do nowych sytuacji w naszym życiu i z biegiem czasu jest coraz lepiej. Teraz wiem, że wprowadzanie zasad i reguł panujących w domu od małego jest najlepszym rozwiązaniem.

Poczucie bezpieczeństwa u dziecka

Na bycie dobrym rodzicem składa się wiele czynników. Najważniejszym jest chyba to, aby dziecko czuło wsparcie u obojga rodziców. Musi czuć się kochane i wspierane. Wyrozumiałość nas rodziców względem dziecka jest również potrzebna. Dziecko lubi próbować nowych rzeczy. Musi się ubrudzić, spróbować i doświadczyć na własnej skórze, żeby odczuło samo, czy może coś zrobić, czy też nie. Zadaniem nas rodziców jest uświadamianie dziecka, że coś może mu zaszkodzić albo że coś jest niebezpieczne. Musimy też mieć zasady i reguły w domu, którymi się kierujemy, bo wtedy dziecko będzie czuło się bezpiecznie i później łatwiej też będzie mu zrozumieć wiele rzeczy. Tulenie i mówienie, że je kochamy to podstawa w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka.

Czy da się być wystarczająco dobrym rodzicem?

Muszę przyznać, że pytanie nie jest łatwe. Bo czy da się być wystarczająco dobrym rodzicem? Chyba nie! Każdy z nas rodziców jest człowiekiem. Wiadomo, że  każdy człowiek popełnia błędy. Najważniejsze jest to, aby wyciągać wnioski i starać się zmieniać, to co robimy źle. Ciągle się uczymy, doświadczamy. Najważniejsze jest to, aby słuchać swojego dziecka. Poświęcać mu czas i po prostu z nim być. Wtedy z jego pomocą będziemy wiedzieli, czego tak naprawdę potrzebuje. Sami zauważymy z czasem, co sprawia dziecku radość i szczęście. Trzeba dać również trochę swobody, jak również wspomniane powyżej poczucie bezpieczeństwa i myślę, że w oczach naszej pociechy staniemy się dobrymi rodzicami. Myślę, że nawet sami będziemy uważali siebie za dobrych rodziców. Kochajmy nasze dzieci bezgranicznie i okazujmy im to każdego dnia.

 

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

lniana koszula

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

buciki dla chłopca

JAK BYĆ DOBRYM RODZICEM?

ZAWSZE TAM GDZIE TY

ZAWSZE TAM GDZIE TY

Elodie details

Mam na sobie: Sukienka- Muse Linien|Torba- Elodie Details/Scandinavian Baby

Oskar ma na sobie: Koszula- Roe&Joe| Spodenki, kapelusz-H&M|Buciki-Bamini Manufaktura|Plecak Elodie Details/ Scandinavian Baby

 

 

More from sylwetta

INSPIRACJE #1

  Witajcie ! Od dawna myślałam o wprowadzeniu kolejnych nowości na bloga...
Czytaj dalej

Leave a Reply