MOJE DZIECKO CHODZI PÓŹNO SPAĆ- JAK TEMU ZARADZIĆ? KILKA POMYSŁÓW ZACZERPNIĘTYCH OD MOICH CZYTELNICZEK.

DZIECKO CHODZI PÓŹNO SPAĆ

 

 

 

Moje dziecko chodzi późno spać? Znasz to? Ja odkąd pamiętam, miałam problemy z uregulowaniem snu Oskara. Od małego było coś nie tak. Często budził się w nocy z płaczem i wrzaskiem. Nie mógł się uspokoić. Przyczyn było wiele. Zatkany nos, ból brzuszka i kolki, ale też refluks i dopiero teraz wiem, że to niepokoiło synka i wybudzało ze snu. Teraz jest problem z czymś zupełnie innym. Moje dziecko tryska energią, co mnie cieszy, ale jak jest to godzina 22-23 to już nie jest mi do śmiechu.

MOJE DZIECKO CHODZI PÓŹNO SPAĆ- JAK TEMU ZARADZIĆ?

Przyznam się wam szczerze, że zawaliłam jako matka. Nie wprowadziłam dziecku zasad od samego początku i się ich kurczowo nie trzymałam. Myślę, że dzisiaj rutyna zrobiłaby swoje, bo automatycznie jego organizm by wiedział, kiedy potrzebuje snu. Teraz gdy skończył 5 lat, jest coraz ciężej nauczyć go systematyczności, jeśli chodzi o pójście spać. Bywa tak, że Oskar często choruje, wtedy śpi dłużej i spać też chodzi późno. Gdy chodzi do przedszkola, to czas snu się trochę skróca, ale to też nie jest jakaś wielka różnica, żeby była dla mnie odczuwalna.

Jak zaradzić takim sytuacjom? Czy na wprowadzanie zasad nie jest za późno?

U nas działa gaszenie światła o określonej godzinie. Nie raz jednak zdarzyło się tak, że ja wcześniej zasnęłam niż moje dziecko. Później się przebudzałam, a on dalej leżał i sobie śpiewał albo coś opowiadał. Mam koleżankę, która od początku nauczyła swoje dzieci spania o określonej godzinie. Jak zbliża się godzina snu, czyta bajkę, a później wychodzi z pokoju i przy zaświeconej lampce dzieci zasypiają. Też próbowałam, ale niestety u mnie działa to tylko wtedy kiedy Oskar jest naprawdę bardzo zmęczony i “pada” z braku sił.

Sposoby na sen dziecka- kilka przykładów od moich czytelniczek.

Jedna z moich czytelniczek, gdy zapytałam o sen dziecka na Facebooku (TUTAJ) napisała mi cytuję:

Ja nastawiam alarm w tlf i jak dzieci (bliźniaki chłopcy 6 lat córcia 3 lata) słyszą dźwięk grający z tlf o 20 30 wiedzą że mają pół godziny na to żeby się umyć wykąpać umyć ząbki blabla godzina. O 21.00 znowu dzwoni zegarek który oznacza porę spania. Trochę mi zajęło czasu by tak inny nawyk wprowadzić ale opłacało się. Teraz jak to się mówi dzieci chodzą jak w zegarku.”

Kolejna odpowiedź jaką otrzymałam to cytuję: Kuba nie ma już drzemki w dzień ale zasypia tak do 20:00
Pozostawiliśmy rutyny z czasów kiedy drzemał i działa🤗 Czasami przeciągnie nas 30 min😉
.

W tym przypadku jest to, o czym wspominałam powyżej, czyli rutyna i powtarzanie ciągle tych samych schematów aż dziecko zakoduje i będzie już robiło to automatycznie.

I jeszcze jeden fajny komentarz cytuję: U mnie ok 20, wstają ok.8 (kocham przedszkole za ta rutynę)
Młodszy – 3latek jak nam padnie na drzemkę (nieplanowana, bo to złoooo) to nie śpi do 24/2 (właśnie jest 1:30 i nadal nie śpi🤬) i potem rano śpi do 10/11😑”.

I właśnie kolejny raz rutyna, która sprawia, że dzieci potrafią się dostosować. Tak na koniec jeszcze dodam od siebie, że zauważyłam jedną rzecz. Im bardziej Oskar jest wymęczony i spędza sporo czasu na powietrzu, wtedy znacznie lepiej zasypia. Tak samo jest, gdy jeździmy na basen. Niestety w takim zimowym okresie, gdzie często powietrze jest okropne, znacznie mniej spędza czasu poza domem. Czekam z niecierpliwością już na wiosnę, gdzie częściej będziemy mogli korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu i jeździć na basen. Teraz staram się wyjeżdżać poza miasto, gdzie jest dużo drzew. Tam najlepiej się oddycha.

 

 

DZIECKO CHODZI PÓŹNO SPAĆ

kocyk minky coco bird

 

More from sylwetta

SUKIENKI WIECZOROWE- CZYLI MOJE PROPOZYCJE NA WYJĄTKOWE WYJŚCIE.

  W poprzednim poście nawiązywałam już do świątecznego klimatu w kwestii kulinarnej,...
Czytaj dalej

Leave a Reply