ODZIEŻ Z POLIESTRU – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE I JAK O NIĄ DBAĆ?

z poliestru

 

 

Poliester to sprężysty i wytrzymały materiał, z którego wykonuje się przede wszystkim odzież. Ubrania z poliestru są dość odporne na plamy. Jednak są jednocześnie mało przewiewne i słabo chłoną wodę, stąd też łatwo w takiej odzieży szybko się spocić. Poliestrowe koszulki, kardigany, bluzy czy spodnie można swobodnie prać w pralce i prasować w wysokiej temperaturze.

odzież z poliestru

Poliester to jeden z najbardziej popularnych materiałów wybieranych do produkcji nie tylko odzieży, ale i dywanów, plandek, plecaków, firanek. W zależności metody syntezy zastosowanej do produkcji danego materiału powstaje on na bazie ropy naftowej, ale także z recyklingu, który umożliwia ponowne wykorzystanie znoszonych ubrań czy plastikowych butelek. Wybierając odzież poliestrową, warto wiedzieć, jak prać poliester oraz jak o niego odpowiednio dbać, aby można było nosić ulubione ubrania jak najdłużej.

Jak prać odzież poliestrową?

Materiały poliestrowe są dość łatwe w pielęgnacji, gdyż są odporne na plamy i szybko schną. Utrzymanie odzieży wykonanej z poliestru w dobrym stanie nie jest zatem takie trudne. Przed praniem zawsze najlepiej zapoznać się z metką na ubraniu. Niektóre ubrania mają jedynie domieszkę poliestru. Inne z kolei w większości składają się z tego materiału, dlatego wymagają prania w różnej temperaturze – od 30 do 60 stopni. Pranie odzieży w wyższej temperaturze niż dozwolona na metce może powodować jej odkształcenie. Poliester można swobodnie prać w pralce lub ręcznie, suszyć i wirować.

Jak prasować poliestrowe ubrania?

Ubrania poliestrowe, o ile są odpowiednio suszone, zwykle nie wymagają starannego prasowania. Jednak ułożone nieumiejętnie w szafie mogą się bardzo pognieść. Nieestetyczne zagniecenia łatwo można usunąć za pomocą klasycznego żelazka rozgrzanego do temperatury około 90 stopni. Z kolei delikatniejszą odzież można prasować przez bawełnianą ściereczkę. Rewelacyjnym sposobem na szybkie odświeżenie poliestrowej odzieży jest zastosowanie parownicy. Urządzenia, które poprzez wydobywającą się pod dużym ciśnieniem parę wodną, nie tylko wygładza zagniecenia, ale również niszczy zgromadzone na ubraniu roztocza czy inne szkodliwe drobnoustroje.

Cechy charakterystyczne poliestru

Materiały poliestrowe są bardzo odporne na plamy, zwłaszcza te powstałe na bazie wody (napoje, sosy, zupa). Wysoka odporność na zabrudzenia wynika głównie z tego, że poliester słabo chłonie wodę, dlatego też nie zaleca się uprawiania aktywności fizycznych w odzieży poliestrowej. Tego typu ubrania są mało przewiewne i wykazują małą chłonność wody. Dlatego też łatwo się w nich szybko spocić i doprowadzić do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu, co również tyczy się bielizny wykonanej z takiego materiału. Nie mniej jednak poliester jest to materiał bardzo elastyczny i sprężysty, przez co szybko wraca do pierwotnego stanu. Chociaż mocno pognieciony, np. poprzez niestaranne przechowywanie na półce w szafie, wymaga prasowania.

z poliestru

*wpis jest sponsorowany (materiał zewnętrzny)

More from sylwetta

MIXOWO # 4

TUNIKA – NO NAME / KOLCZYKI – NO NAME / BUTY –ELILU...
Czytaj dalej

Leave a Reply