CO MA WPŁYW NA WYCHOWANIE DZIECKA?

CO MA WPŁYW NA WYCHOWANIE DZIECKA?

 

 

Ostatnio Oskar mnie zaskakuje. Pewnie was ciekawi co mam na myśli. Jego zachowanie jest różne. Raz jest aniołkiem, a raz takim diabłem, że ręce mi opadają. Ciągle zastanawiam się, co tak naprawdę ma wpływ na zachowanie dziecka? Czy tylko my rodzicie? Czy również otoczenie, w którym przebywa? A może geny? Czy wszystko na raz?

CO MA WPŁYW NA WYCHOWANIE DZIECKA?

Każdy z nas od małego wychowywany jest w różnym środowisku więc także ma różne wzorce do naśladowania. Są dzieci, dla których przykładem są tylko rodzice, a bywają i dzieci, które wolą wzorować się na dziadkach lub innych członkach z rodziny.

1. Rodzice

Myślę, że to my rodzice mamy największy wpływ na to, jak będzie rozwijało się nasze dziecko i jakim stanie się człowiekiem jak dorośnie. Dziecko czerpie z nas przykład każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy my rodzice mieli na to dziecko dobry wpływ. Jeśli nie potrafimy porozumieć się między sobą i mamy odmienne zdania, to dziecko to wyczuwa i wykorzystuje. Myślę, że w pewnym momencie zaczyna się buntować, bo widzi, że jego rodzice nie potrafią się porozumieć, to wtedy ono to wykorzystuje. Tata pozwolił na to, a mama nie. Sama bym zgłupiała nie wiedząc kogo słuchać. Dlatego uważam, że w wychowaniu dziecka ważne jest stanie za sobą murem.

Jeśli jeden z rodziców powie: „Nie powinno się tak postępować,to jest złe”! Drugi rodzic powinien to poprzeć, a nie wyrażać odmienne zdanie. Sami swoim zachowaniem i brakiem porozumienia w małżeństwie czy partnerstwie możemy przyczynić się do wychowania małego terrorysty, który będzie rządził wszystkim dookoła.W późniejszym czasie będzie zbuntowanym nastolatkiem, z którym ciężko będzie sobie poradzić.

2. Dziadkowie

Poniekąd i dziadkowie mają bardzo duży wpływ na wychowywanie naszego dziecka. Jak większość z nas wie ze swojego doświadczenia, dziadkowie uwielbiają rozpieszczać. Jedni pozwalają na wszystko, bo twierdzą, że nasze dziecko jest takie malutkie i jeszcze dorośnie do tego, żeby trzymać się postawionych zasad. Inni znowu uczą tych zasad od małego, bo nie podoba im się, że dziecko przychodząc do nich, chce rozwalić im dom w pył. Dziadkowie lubią dodać kilka swoich zdań na temat tego, jak wychowujemy dziecko. Co robimy źle i co powinniśmy zmienić. Tylko nie patrzą na to, że to jak oni kiedyś wychowywali dzieci, to trochę różni się od tego, jak jest teraz.

Nie wiem, czy da się to przeskoczyć, bo bywają przypadki, gdzie dzieci wychowują się w jednym domu właśnie z rodzicami i dziadkami. Niekiedy chyba najlepiej jest wysłuchać a później i tak zrobić to, co nam własne sumienie podpowiada. Po prostu wychowywać po swojemu. Chociaż nie powiem, że bywają przypadki, gdzie dziadkowie dobrze doradzają. Doświadczenie mają na pewno większe niż my.

3. Otoczenie, w którym dziecko przebywa każdego dnia

To również istotna kwestia, która wpływa na zachowanie naszego dziecka. Przedszkole, szkoła, do których uczęszczają dzieci, uczą ich wielu rzeczy. Oprócz nauczycieli są również koledzy. Niekiedy jest tak, że nasze dziecko nie chce być gorsze i zmienia się, aby wszyscy w klasie go doceniali i lubili. Niestety bywa tak, że zmienia się na złe, aby zwracać na siebie uwagę. Dzieci są różne i pochodzą z różnych rodzin.

To, co my rodzice je nauczymy, nie zawsze idzie w parze z późniejszym zachowaniem. Z domu wychodzi dziecko, kulturalne i nauczone wielu zasad a później nagle zmienia się w zupełnie innego małego człowieka, którego my sami nie jesteśmy w stanie poznać. Obwiniamy się. Myślimy sobie. Jak to przecież inaczej Cię uczyłam, ale rzeczywistość jest niestety inna. Okazuje się, że koledzy mają większy wpływ na ich zachowanie niż my rodzice.

A wy, z którymi punktami się zgadzacie?

TUTAJ możecie przeczytać również wpis o buncie dziecka.

wychowanie dziecka

buciki bambini manufaktura

bunt przedszkolaka

jeansy dla chłopca

CO MA WPŁYW NA WYCHOWANIE DZIECKA?

 

More from sylwetta

SUKIENKA MAXI

                SUKIENKA – NO NAME...
Czytaj dalej

Dodaj komentarz